Polecani producenci
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Zespół suchego oka – jak sobie radzić?

Zespół suchego oka 

autor: Aleksandra Miłosz, data publikacji: 13-02-2015

Zespół suchego oka to bolączka wielu z nas. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że dolegliwości oczu, których doświadczamy na co dzień, określane są właśnie tą nazwą. Na czym polega zespół suchego oka? To zaburzenie nawilżenia oka spowodowane wydzielaniem przez ten organ zbyt małej ilości filmu łzowego odpowiedzialnego za odpowiednią wilgotność w naszym narządzie wzroku. Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można je leczyć?

Przyczyny zespołu suchego oka

Dolegliwości związane z tym schorzeniem dotykają w szczególności wszystkich tych, którzy codziennie spędzają przed monitorem komputera lub telewizora kilka godzin. Mogą także wynikać z pracy w środowisku niesprzyjającym oczom, takim jak pomieszczenia klimatyzowane, suche powietrze, wysokie temperatury czy narażenie oczu na działanie promieniowania słonecznego.Zespół suchego oka może mieć swoje podłoże także w wypadku innych chorób i przyjmowania różnych leków. Często borykają się z nim kobiety, które przebyły menopauzę, w wyniku której następuje zaburzenie i zanik wydzielania hormonów płciowych. Zespół może też towarzyszyć chorobom, takim jak zapalenie stawów czy choroba Parkinsona, a także dolegliwościom dermatologicznym i innym schorzeniom okulistycznym. Przykre dolegliwości może wzmagać palenie tytoniu, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, antydepresyjnych i obniżających ciśnienie krwi.

Uporczywe dolegliwości

Zespół suchego oka często porównywany jest do dolegliwości charakterystycznych dla sytuacji dostania się do oka ciała stałego, takiego jak piasek, kurz czy inne zanieczyszczenia, dlatego zdarza się, że jest z tym mylony. Wśród najczęstszych dolegliwości chorzy wymieniają pieczenie, światłowstręt, ból podczas mrugania, a także przekrwienie oka i charakterystyczną wydzielinę zbierającą się w jego wewnętrznym kąciku.

Leczenie zespołu suchego oka

Jeśli objawy zespołu suchego oka pojawiły się niedawno, a dolegliwości nie są zaawansowane, należy przede wszystkim unikać sytuacji narażania oczu na szkodliwe czynniki, które mogą zaognić stan chorobowy. Powinniśmy unikać wiatru, dymu tytoniowego, klimatyzacji, promieni słonecznych. Aby nie narażać oczu, warto nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem.Jeśli chodzi o samo schorzenie, to w jego wypadku leczy się jedynie objawy, dlatego powinniśmy skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu oka. Niektórzy na początku próbują leczenia solą fizjologiczną, jednak rzadko jej działanie jest zadowalające. Doskonale za to sprawdzą się krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, które zapewnią odpowiednią wilgotność. Przy stosowaniu tego typu produktów bardzo ważna jest systematyczność i regularne stosowanie kropli, które znacznie skróci czas choroby. Zadaniem sztucznych łez jest przede wszystkim skuteczne nawilżenie oka, ale równie istotne jest to, aby skład preparatu był możliwie jak najbardziej zbliżony do naturalnego składu łez. Właśnie dlatego w sztucznych łzach znajdziemy kwas hialuronowy, roztwór izotoniczny, glicerynę oraz beta glukan. Taki skład zapewnia możliwie jak najbardziej zbliżoną imitację łez.

Krople czy żel ?

Niekiedy z objawami suchego oka sztuczne łzy nie są w stanie sobie poradzić. W takim wypadku zalecane są hydrożele, które charakteryzują się wysoką lepkością. Zapewniają lepsze nawilżenie, więc nie muszą być stosowane tak często jak suche łzy. Są bardziej problematyczne w użyciu, ponieważ przez kilka minut po aplikacji możliwe jest utrzymywanie się nieostrości widzenia. To niebezpieczne zwłaszcza dla tych, których praca związana jest z maszynami mechanicznymi. Wybierając odpowiedni preparat do oczu, zawsze warto zdecydować się na jego mniejszą ilość w opakowaniu. W ten sposób będziemy mieć większą pewność, że krople lub żel przez dłuższy czas będą świeże. Warto też pamiętać, że osoby noszące soczewki kontaktowe również mogą stosować tego rodzaju preparaty, jednak powinny zwrócić uwagę, aby w składzie nie zawierały one konserwantów, które mogą odbarwić soczewkę i spowodować jej uszkodzenie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl